شیردهی به نوزاد و تامین انرژی بدن مادر

شیردهی به نوزاد و تامین انرژی بدن مادر ، در دوران بارداری میزان انرژی بدن مادر باید به چه میزان باشد تا در شیردهی به نوزادش مشکلی نداشته باشد ؟

شیردهی به نوزاد

میانگین تولید شیر در ۶ ماه اول حدود ۷۵۰ میلی لیتر در روز است. با توجه به اینکه برای تولید هر ۱۰۰ میلی لیتر شیر بدن مادر نیازمند ۸۵ کیلوکالری انرژی می باشد. بنابراین مادر روزانه نیاز به ۶۳۷ کیلوکالری انرژی اضافه دارد. البته با توجه به ذخیره چربی که مادر در دوران بارداری بدست می آورد می تواند نصف این مقدار را از مصرف ذخیره چربی بدن تامین نماید. و بقیه را باید از طریق مصرف مواد غذایی بدست آورد.
بنابراین افزایش انرژی در ۶ ماهه اول شیردهی روزانه ۳۳۰ کیلوکالری و در ۶ ماهه دوم ۴۰۰ کیلوکالری بیشتر از زنان عادی توصیه می شود. زنان چاق نیاز به افزایش انرژی در این دوران ندارند.
شیردهی می تواند عامل مهمی در جهت کاهش وزن در مادرانی که دارای اضافه وزن هستند باشد. چون که برای تولید شیر نیاز به انرژی است. و می تواند مقدار قابل توجهی از این انرژی از ذخایر چربی تامین گردد.

Breastfeeding baby

مادرانی که در دوران شیردهی اقدام به گرفتن رژیم های لاغری می کنند باید بسیار مراقب باشند زیرا اگر رژیم نیازهای تغذیه ای مادر و کودک لحاظ نگردد ضررهای جبران ناپذیری به مادر و نوزاد وارد خواهد آمد. کاهش تولید شیر و کمبود ریز مغذی ها در شیر مادر می تواند از جمله مشکلات ایجاد شده در این افراد باشد. و پی آمد آن ایجاد سوء تغذیه انرژی، پروتئین، نقص سیستم ایمنی نوزاد و سایر مشکلات تغذیه خواهد بود.
معمولا مادران شیرده بدون داشتن رژیم و با پرهیز از بعضی از مواد غیر ضروری نظیر شیرینی و شکلات و سس های پرچرب و غذاهای چرب و سرخ شده می توانند با شیر دادن (که خود نیاز به کالری دارد) هفته ای یک کیلو کاهش وزن داشته باشند ولی با این وجود مادرانی که تصمیم به گرفتن رژیم لاغری می کنند باید شرایط و نکات زیر را مورد توجه قرار دهند.
۱- حداقل کالری رژیم از ۱۸۰۰ کیلوکالری در روز نباید کمتر باشد.
۲- منحنی رشد کودک مطلوب باشد و بالای سنتایل ۵۰ باشد.
۳- سن کودک کمتر از ۶ ماه نباشد و غذای کمکی برای کودک شروع شده باشد.

منبع دکتر سلام

نظر یا دیدگاه خود را ارسال کنید !

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *