هیرسوتیسم زنان

هیرسوتیسم چیست: راه های درمان پرمویی در زنان[موهای زائد صورت و بدن]

هیرسوتیسم چیست | پر مویی یا رشد موهای زائد در صورت و بدن زنان هیرسوتیسم نامیده میشود که معمولا در زنانی پدیدار خواهد شد که دچار مشکلات هورمونی هستند. از همین رو طی این مطلب از سایت خواهیم پرداخت به علل رویش موهای زاید در زنان و همچنین نحوه رفع و درمان آنها.

هیرسوتیسم زنان

هیرسوتیسم

در ابتدای خلقت، بشر پرموتر بود و این پرمویی (هیرسوتیسم) نقش حفاظتی و گرمایشی داشت، ولی امروزه نمی‌توانیم نقشی برای موی بدن قائل شویم و می‌بینیم که بسیاری از افراد، از جمله خانم‌ها درصدد هستند موهای زائد بدن را از بین ببرند و بعد هیچ اتفاقی هم نمی‌افتد و اختلالی در بدن ایجاد نمی‌شود. البته از بین بردن کامل موها، آنقدر‌ها هم راحت نیست.

راه تشخیص هیرسوتیسم(رشد موهای زائد):

دکتر شما هنگام تشخیص هیرسوتیسم تاریخچه پزشکی شما را مورد بررسی قرار می دهد. داروهای مصرفی خود را با دکترتان در میان بگذارید تا او به شما در مورد شرایط بوجود آمده کمک کند. او برای شما آزمایش خون می نویسد تا سطح هورمونهای موجود در خون شما را بررسی کند.
ام آر آی جهت چک واریس و غده های آدرنال نیز ممکن است برای بررسی وجود تومور و کیست انجام شود.

علائم پرمویی در زنان چیست؟

پرمویی رشد موی سفت و محکم است که در بدن خانم جایی که به طور معمول مو ندارند، صورت، سینه و پشت، دیده میشود. هنگامی که سطح بالای آندروژن باعث پرمویی می شود، علائم دیگر ممکن است در طول زمان، فرآیند Virilization ایجاد کند. علائم virilization ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تقویت صدا
  • کچلی
  • آکنه
  • کاهش اندازه سینه
  • افزایش توده عضلانی
  • بزرگ شدن خروسک

یک متخصص بیماری های پوست و مو بیشتر در این باره برایمان توضیح می دهد:

الگوی رشد مو در بدن افراد چگونه است؟

رویش مو در هر دو جنس در نقاط مختلف بدن متفاوت است، مثلا موی ناحیه سر، فاز رشد سریع تر و فاز استراحت کوتاه تری دارد و به همین دلیل تا یک متر هم می تواند رشد کند. طول دوره رشد موهای ابرو یا بدن کوتاه تر است و در یک طول خاصی، متوقف می شود.

علت تفاوت الگوی رشد مو در مردان و زنان چیست؟

این تفاوت در دو جنس به علت پاسخ به آندروژن ها یا همان هورمون های مردانه است. آندروژن ها بعد از سن بلوغ ترشح می شوند و صفاتی را در مردان به وجود می آورند که این دو جنس را از هم متفاوت می کند.

رویش مو در مردان در نقاطی رخ می دهد که فولیکول ها به هورمون حساس هستند. نقاط حساس به رویش مو در مردان سینه، صورت، زیر شکم و کشاله ران است، ولی در خانم هایی که سالم هستند و مشکلی ندارند، آندورژن بسیار کم است و این رویش اتفاق نمی افتد.

مهم ترین نقش موی بدن چیست؟

مهم ترین نقش آن به فرآیند ترمیم مربوط است. وقتی پوست بدن در اثر بریدگی، سوختگی یا جراحی آسیب می بیند، سلول های زایا در ریشه موها مانند یک منبع عمل می کنند و بعد از آسیب به پوست (البته از نوع سطحی) از درون ریشه موها سلول های جدید رویش پیدا می کنند و ناحیه ترمیم می شود. در کنار مو، غده چربی سباسه وجود دارد. این غده نقش نرم کنندگی دارد.

چرا برخی افراد بویژه خانم ها به طور ناگهانی دچار پرمویی (هیرسوتیسم) می شوند؟

هیرسوتیسم (پرمویی ) یکی از مهم ترین بیماری هایی است که در زنان دیده می شود. این موها به طور طبیعی نباید در بدن یک خانم دیده شود، مثلا رویش مو در پشت لب، چانه، سینه، زیر ناف و کشاله ران را در مردان مشاهده می کنیم. ولی در زنانی که مشکلات هورمونی پیدا می کنند، در این نواحی موهای ضخیم و زبر شروع به رشد می کنند.

چه افرادی به هیرسوتیسم (پرمویی) مبتلا می شوند؟

یکی از شایع ترین علل هیرسوتیسم (پرمویی در زنان)، تخمدان پلی کیستیک است. کیست تخمدان مانع تخمک گذاری می شود و تغییرات هورمونی به وجود می آورد. در این اختلال هورمونی، سطح آندروژن ها بالا می رود.

البته هیرسوتیسم (پرمویی در زنان) می تواند به علت تومورهای تخمدان یا اختلال در غده فوق کلیوی هم باشد.

گاهی دلیل خاصی برای آن پیدا نمی شود، یعنی ممکن است همه آزمایش های درخواست شده از بیمار کاملا طبیعی باشد، اما فراموش نکنیم در برخی از نژاد ها، خانم ها پر مو هستند.

یکی از این نژادها، نژاد ایرانی است و اغلب خانم های ایرانی از کودکی پر مو هستند، بدون این که هیچ اختلال هورمونی در آنها وجود داشته باشد.

گاهی اوقات رویش مو در نقاطی دیده می شود که اصلا به هورمون حساس نیستند و در اثر مصرف برخی داروها اتفاق می افتد یا ارثی است که می تواند نشانه ای از یک بیماری درونی باشد و باید جدی گرفته شود. در هر صورت، رویش موی ناگهانی در هر فردی به پیگیری نیاز دارد.

از افزایش مو گفتیم، اما آیا کاهش مو در بدن، ممکن است خود به خود اتفاق بیفتد؟

این کاهش، معمولا در سر اتفاق می افتد و موهای بدن خودبخود کاهش نمی یابند. ریزش مو در سر هم در مردان و هم در زنان مشاهده می شود که همان طاسی نام دارد. گاهی هم به صورت تکه ای می ریزد که در اثر استرس یا عفونت های قارچی است.

بیماری های تب دار، جراحی، خونریزی، سقط جنین و شوک می توانند باعث ریزش مو در سر شوند. این ریزش ها جبران می شوند و دائمی نیستند و فرد به تدریج به حالت قبل برمی گردد.

چگونه باید موهای زائد را از بین برد؟

۱- درمان پرمویی با دارو
داروهایی که برای پرمویی مصرف میشوند معمولا به مدت شش ماه، عمر متوسط یک فولیکول مو، تا قبل از تفاوت قابل توجهی در رشد مو، طول می کشد. داروها عبارتند از:

پیشگیری از بارداری خوراکی
قرص های ضد بارداری یا سایر داروهای ضد بارداری هورمونی که حاوی استروژن و پروژستین هستند، پرمویی را به علت تولید آندروژن درمان می کنند. داروهای پیشگیری از بارداری خوراکی یک روش معمول برای پرمویی در زنان است که نمی خواهند باردار شوند. عوارض جانبی احتمالی عبارتند از سرگیجه، حالت تهوع، سردرد و ناراحتی معده.

ضد آندروژن
این نوع داروها از اتصال آندروژن ها به گیرنده های بدن جلوگیری می کنند. این داروها اغلب شش ماه بعد از قرص های ضد بارداری تجویز می شوند؛ اگر ضد بارداری خوراکی موثر نباشد. شایع ترین ضد آندروژن برای درمان پرموی اسپیرونولاکتون (آلدکتون) است. از آنجا که این داروها می توانند نقایص مادرزادی را ایجاد کنند، هنگام مصرف آنها مهم است که از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

قرص اسپیرونولاکتون و نحوه مصرف آن:

کرم موضعی
( Eflornithine Vaniqa) یک کرم مخصوص برای موهای زائد صورت در زنان است. این کرم به طور مستقیم به ناحیه آسیب دیده اعمال می شود و به کاهش رشد مو کمک می کند اما موهای موجود را از بین نمی برد. این کرم را می توان با لیزر درمانی برای افزایش تاثیر استفاده کرد.

۲- دستگاه لیزر موی زائد:
برای از بین بردن دائم موهای زائد، گزینه ها عبارتند از:

الکترولیز
این درمان شامل وارد کردن یک سوزن کوچک در هر فولیکول مو است. سوزن پالس جریان الکتریکی را برای آسیب رساندن وارد می کند و نهایتا فولیکول را از بین می برد. ممکن است نیاز به درمان های متعدد داشته باشید.
الکترولیز موثر است اما می تواند دردناک باشد. برای کاهش درد می توان قبل از درمان از کرم بی حس کننده استفاده کرد.

لیزر درمانی
پرتو نور بسیار متمرکز (لیزر) بر روی پوست شما منتقل می شود تا فولیکول های مو را از بین ببرد و از رشد مو جلوگیری شود. ممکن است نیاز به درمان های متعدد داشته باشید. ممکن است بعد از لیزر درمانی قرمزی و تورم پوست ایجاد شود. لیزر درمانی گران است و خطر سوختگی و تغییر رنگ پوست را به خصوص در افرادی که دارای پوست برنزه یا تیره هستند، به همراه دارد.

۳- شیوه زندگی و درمان های خانگی
روش های مراقبت از خود برای از بین بردن موهای زائد صورت و بدن عبارتند از:

استفاده از موچین
اصلاح با استفاده از موچین روشی خوب برای از بین بردن موهای زائد است، اما برای از بین بردن یک منطقه بزرگ مو مفید نیست.

اصلاح
اصلاح سریع و ارزان است، اما باید مرتبا آن را تکرار کرد زیرا مو را تنها در سطح پوست شما از بین می برد.

موم
موم شامل استفاده از موم گرم روی پوست شماست که موهای زائد را از بین می برد. هنگامی که موم سخت می شود، آن را از روی پوست بکشید تا موها کنده شوند. استفاده از موم باعث می شود موها به سرعت از بین ببرند، اما روشی موقتی است و گاهی باعث ایجاد آکنه و قرمزی پوست می شود.

مواد پاک کننده شیمیایی
به طور کلی این مواد به صورت ژل ها، لوسیون ها یا کرم هایی که روی پوست شما پخش می شود، می باشد. بعضی از افراد به مواد شیمیایی مورد استفاده در دپیلاتورها آلرژی دارند.

تمام افرادی که پرمو هستند، می توانند موهای زاید بدن را از بین ببرند، اما نه به طور کامل. ولی باید اختلالات هورمونی و بیماری های درونی مشخص و کنترل شود.

امروزه متداول ترین و سریع ترین روش برای از بین بردن موهای زاید، لیزر است. لیزر در واقع نوری است که به ناحیه پرمو تابانده می شود. این نور به داخل پوست نفوذ کرده و ریشه مو را که حاوی رنگدانه است حرارت می دهد. در اثر داغ شدن، ریشه سلول های زایا آسیب دیده و مو از بین می رود.

انواع لیزرها وجود دارد که هر یک طول موج مختلفی دارند، ولی با مکانیسم مشترکی عمل می کنند. عملکرد لیزر از روش های قدیمی مانند سوزاندن مو با الکترولیز و … بسیار موفق تر است.

آیا با یک بار لیزر، موها کاملا از بین می روند؟

این روش ها دائمی نیستند و گاهی می بینیم بیمار با این شکایت که موهای لیزر شده دوباره رشد کرده اند، به ما مراجعه می کند.

با تکنولوژی امروزی می توانیم بگوییم که ۶۰ تا ۷۰ درصد موها با تکرار لیزر کم می شوند، ولی به طور کامل از بین نمی روند. لیزر تعدادی از موها را کاملا نازک و ظریف می کند و تعدادی را هم از بین می برد.

ولی ما هنوز روش قطع دائمی برای از بین بردن موها پیدا نکرده ایم. هر چند سیستم های لیزری می توانند بسیار کمک کننده باشند و رویش و طول دوره رشد مو را کاهش می دهند.

پس تبلیغاتی که درباره از بین بردن کامل موهای بدن با لیزر دیده می شود صحت ندارد؟
بله این ادعا غلط است و لیزر به جلسات متعدد و تکرار نیاز دارد و با قطعیت نمی توان گفت که موها را کاملا از بین می برد.

نظر یا دیدگاه خود را ارسال کنید !

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.