معاینه سینه و تشخیص زودهنگام سرطان

معاینه سینه و تشخیص زودهنگام سرطان ، انجام معاینه دوره‌ ای سینه ها یا همان غربالگری سرطان سینه می تواند در تشخیص زودهنگام سرطان و درمان به موقع آن موثر باشد .

معاینه سینه

بر اساس نتایج تحقیقات گسترده در این مورد، غربالگری (معاینه) دوره‌ای سینه به کاهش ۱۵ درصدی خطر مرگ ناشی از سرطان سینه می‌ انجامد . اما غربالگری همانگونه که به نجات زندگی کمک می کند معایب بالقوه ای نیز دارد.

تشخیص زودهنگام سرطان از طریق معاینه دوره‌ای سینه

در زنانی که معاینه سینه انجام می‌دهند بیشتر سرطان ها در مراحل ابتدایی یعنی زمانیکه شانس خوبی برای معالجه موفقیت آمیز وجود دارد ، تشخیص داده می شوند. در انگلستان، بیش از نیمی از سرطان‌های تشخیص داده شده در خلال غربالگری، در مراحل بسیار ابتدایی، هنگامی که [توده‌های سرطانی] کوچک هستند و به غدد اطراف سینه سرایت نکرده اند، تشخیص داده شده‌اند.

نجات زندگی بیماران از طریق معاینه سینه 

بالغ بر ۱۹ میلیون زن در طی برنامه معاینه سینه که از سال ۱۹۸۸ در انگلستان آغاز شد، غربالگری سینه را انجام دادند که به تشخیص بیش از ۱۱۷۰۰۰ مورد سرطان منجر شد.

یک گزارش در سال ۲۰۰۶ توسط  کمیته مشورتی معاینه سرطان سینه نشان داد که انجام معاینه موجب نجات زندگی سالانه ۱۴۰۰ نفر در انگلستان شده است. تحقیقات انجام شده توسط انجمن بین‌المللی تحقیقات سرطان نشان می دهد که از هر ۵۰۰ زن که معاینه سینه انجام می دهند یک نفر از مرگ نجات پیدا می‌کند .

زنانی که معاینه‌های سینه را انجام می‌دهند ، ریسک مرگ بر اثر سرطان سینه را در خود کاهش می‌دهند.

امکان جراحی حفظ سینه

در زنانی که معاینه سینه (غربالگری) انجام می‌دهند، احتمال تشخیص زودهنگام سرطان خیلی بیشتر است. این مطلب به این معنا است که شانس اینکه غده سرطانی کوچک باشد و به جای عمل جراحی برداشتن کل سینه (مستکتومی[۲]) ، عمل جراحی برداشت توده (لامپکتومی[۳]) سرطانی انجام شود زیاد است. در یک مقایسه میان سرطان های تشخیص داده شده از روش غربالگری و سایر سرطان‌های سینه نشان داده شد که حدود ۷ نفر از ۱۰ نفر (۷۰%) زنانی که با انجام غربالگری، سرطان سینه آنها تشخیص داده شده با حفظ سینه درمان شده اند که این میزان در زنانی که خارج از برنامه غربالگری سرطان آنها مشخص شده  ۵۵% می باشد.

نظر یا دیدگاه خود را ارسال کنید !

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *