شیردهی به نوزاد نارس باید چگونه باشد ؟

شیردهی به نوزاد نارس باید چگونه باشد ؟ ، شیردهی به نوزادان نارس که وزن آن ها کمتر از حد نرمال است با نوزادان دیگر کمی متفاوت است و حتی ممکن است پزشک برای چنین نوزادانی تقویت کننده و مکمل های خاصی تجویز کند .

شیردهی به نوزاد نارس

وزن طبیعی برای بچه های تازه متولد شده  بین ۲/۵ تا ۴ کیلوگرم است . برای غذای مناسب آن گروه از نوزادانی که بموقع  متولد شده اند و سالم هستند، کافیست که اندازه و زمان خوردن شیر را به خود او واگذار کنیم یعنی در هر وقتی که بچه  اشتها به خوردن شیر داشت،‌ او را با شیر مادر تغذیه کنیم در ضمن توصیه می‌شود در نیم ساعت اول تولد نوزاد با شیر مادر تغذیه شود.

در حالت دیگر نوزادانی که سر وقت به دنیا آمده‌اند و وزن نرمالی نیز دارند، اما دچار بیمار هستند برای دریافت دستورات تغذیه‌ای باید به پزشک مراجعه کنند و این‌گونه نوزادان معمولا بستری خواهند شد.

وزن نرمال برای نوزادان تازه بدنیا آمده‌ بین دو و نیم تا چهارکیلوگرم می‌باشد.
برای نوزادان رسیده‌ای که وزنی در این رنج داشته باشند به ازای هر یک کیلو از وزن نوزاد باید صد و بیست سی سی شیر در روز به وی داده شود.

premature babies

توصیه می‌شود فاصله‌ی بین هر بار خوردن شیر سه تا چهار ساعت باشد و در حدود هشت نوبت در طول روز به وی شیر خورانده شود.
نوزادان نارس نیز اگر وزنی بین دو تا دو و نیم کیلو داشته باشند، با مشکل زیادی روبه‌رو و نخواهند بود، اما در صورتی‌ که وزن نوزاد بین یک و نیم تا دو کیلوگرم باشد باید با احتیاط تغذیه شوند و مقدار شیر جهت تغذیه به ازای هر یک کیلو از وزن این نوزادان صد و پنجاه سی سی در روز می‌باشد و برای این نوزادان توصیه می‌شود فاصله زمانی بین نوبت‌ها کمتر بوده و هر دو ساعت یک‌بار تغذیه شوند.
در نوزادان زیر یک و نیم کیلو شیر مادر به تنهایی کفایت نکرده و باید تقویت کننده‌های شیر مادر و مکمل‌های خاص به آن‌ها داده شود و چنین شیرخوارانی باید تحت نظر پزشک باشند.

نظر یا دیدگاه خود را ارسال کنید !

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *