توصیه های آرایشی و بهداشتی برای خانم های باردار

توصیه های آرایشی و بهداشتی برای خانم های باردار ، استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی یکی از دغدغه های اصلی زنان در دوران بارداری ست . ما در ادامه توصیه های آرایشی و بهداشتی و مراقبت های لازم در این زمینه را برایتان آورده ایم .

توصیه های آرایشی و بهداشتی

 

زنان باردار باید مراقب آن چه می خورند و آن چه روی بدن از آن استفاده می کنند، باشند. بارداری دوران به یادماندنی است اما اگر مراقبت های لازم انجام نشود، دوران بارداری می تواند به دوران چالش برانگیزی تبدیل شود.

در این زمان فرد دچار جوش، لکه های تیره رنگ و ترک می شود. قبل از درمان کردن مشکلات پوستی ناشی از بارداری، باید به نکاتی در این زمینه توجه کرد.

استفاده نکردن از هر نوع رتینوئید
از رتینوئید برای درمان چین و چروک، آکنه و حتی ترک های روی پوست استفاده می شود؛ اما استفاده از نوع خوراکی یا موضعی آن در دوران بارداری ممنوع است. زیرا ثابت شده است که این ماده در مواردی باعث نقص جنین می شود.

مصرف اسید سالیسیلاک را محدود کنید
از اسید سالیسیلاک برای درمان آکنه استفاده می شود اما در دوران بارداری مصرف موضعی آن را محدود کنید و مصرف خوراکی آن را که می تواند باعث مشکلات و نقص جنین شود، قطع کنید.در صورت داشتن جوش صورت، متخصصان استفاده از یک یا ۲ درصد اسید سالیسیلاک و آن هم تنها روی جوش ها و یا اسید گلیکولیک را تجویز می کنند.

برای مانیکور و پدیکور مراقب باشید
در این روش ها به مانیکوریست اجازه بریدن پوست اضافه دور ناخن ها یا پوست اضافه در کف پا را ندهید. زیرا این امر خطر بروز عفونت و زخم را افزایش می دهد.

رنگ مو، ممنوع
از آن جا که رنگ ها حاوی ماده سرطان زاست از استفاده از آن در دوران بارداری پرهیز کنید. اگر قصد دارید موهایتان را رنگ کنید، هایلایت کردن مناسب تر است زیرا به ریشه مو کاری ندارد و با پوست سر تماس پیدا نمی کند. از طرفی برای رنگ کردن یکدست مو، باید رنگ به مدت طولانی روی مو بماند.

از مواد برنزه کننده استفاده نکنید
هر ماده ای که از آن برای روی پوست استفاده می شود، به سرعت جذب خون می شود. قبل از استفاده از هر نوع کرم، لوازم آرایشی یا بهداشتی روی پوست، از وجود نداشتن ماده سرطان زا در آن مطمئن شوید.

از بوتاکس یا ژل های لب استفاده نکنید
اگرچه این کار ممکن است توسط متخصصان انجام گیرد اما هیچ تحقیقی انجام نشده است که نشان دهد استفاده از این مواد در دوران بارداری مضر است یا خیر.

در استفاده از موم نیز احتیاط کنید
استفاده از موم برای برداشتن موی بدن اشکالی ندارد به شرطی که درست انجام شود و باعث رشد مو در داخل یا برگشت آن یا عفونت نشود.

هنگام مراجعه به مکان های مربوطه، از بهداشتی بودن آن مطمئن شوید.

از مصرف هیدروکونین برای درمان ملازها (لکه های بارداری) پرهیز شود
در این دوران اگر دچار ملازها یا لکه های قهوه ای شدید، از مصرف هیدروکونین بپرهیزید. برای پیشگیری از بروز این لکه ها با مشورت پزشک از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

 

نظر یا دیدگاه خود را ارسال کنید !

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *