کاهش درد زایمان با تکنیک ریلکسیشن

کاهش درد زایمان با تکنیک ریلکسیشن ، از جمله روش های غیر دارویی برای کاهش درد زایمان می توان به تاثیر معجزه آسای تکنیک ریلکسیشن اشاره نمود . نظر متخصصان را در این باره با هم بررسی می کنیم .

کاهش درد زایمان

با استفاده از تکنیک ریلکسیشن در هنگام زایمان می توان از استرس و ترس مادران باردار کم کرد و روند زایمان را آسانتر کرد.

مژده طبیب‌نیا، اولین قدم برای کاهش درد در مادران باردار را فرهنگ‌سازی عنوان کرد و گفت: اولین قدم برای کاهش درد و یک زایمان خوب انجام فرهنگ‌سازی در مورد روش‌های کاهش درد و استفاده از تکنیک‌های روانشناسی است.

وی گفت: فکر و بدن متاثر از یکدیگر است و هر فکری می‌تواند بر افزایش یا کاهش درد در بدن اثر بگذارد. به عنوان مثال بنده به جای کلمه درد در مراجعه خانم باردار از کلمه موج استفاده می‌کنم؛ چراکه با گفتن کلمه درد ناخودآگاه احساس درد را به وی منتقل می‌کنیم.

وی انقباضات زایمان را به موج دریا تشبیه کرد که هر موجی مادر باردار را به ساحلی نزدیک می‌کند که کسی در آنجا منتظر اوست و گفت: با این طرز تلقی بسیاری از مادران با لبخند زایمان کرده‌اند.

این استاد دانشگاه در خصوص اهمیت ریلکسیشن گفت: این مهم باید در آموزش‌های مامایی از سال اول تحصیل در دانشگاه جزء واحدهای آموزشی گنجانده شود؛ چراکه ریلکسیشن جزو تکنیک‌هایی است که از مامایی جدا نیست.

به گفته وی زایمان مانند درست کردن یک شربت خوشمزه است که سه آیتم اصلی در آن کاربرد دارد؛ یکی از این آیتم‌ها هورمون استرس است، دیگری هورمون اندورفین که ضد دردهای طبیعی بدن و شادکننده است و می‌تواند ۲۰ بار قوی‌تر از یک آمپول مرفین عمل کند و هورمون سوم اکسی‌توسین است که موجب انقباض رحم و به سمت بیرون فشار دادن بچه از رحم مادر می‌شود.

طبیب‌نیا اضافه کرد: اگر بتوانیم هورمون آدرنالین را به پایین‌ترین و هورمون اندورفین را به بالاترین حد ممکن برسانیم، هورمون اکسی توسین فعال شده و جادویی عمل می‌کند.

به گفته وی ریلکسیشن هورمون زایمان را فعال می‌کند و سبب می‌شود مادر زایمان با آرامش و با کاهش دردی داشته باشد. آرامش روانی خوب موجب می‌شود اتصال مادر و نوزاد بعد از زایمان به خوبی شکل گیرد.

وی افزود: این تکنیک یک ترفند روانی معجزه‌آسا و روشی جهت کاهش اضطراب بوده و شامل یک سری تعلیمات و حرکات است که در راحت شدن از وضعیت‌هایی که کشش‌های عصبی ایجاد می‌کنند، موثر است. این روش درمانی از طرف سازمان جهانی بهداشت برای ارتقای کیفی سلامت پیشنهاد شده است.

 

نظر یا دیدگاه خود را ارسال کنید !

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *