عفونت سینوس ، از علائم تا درمان

عفونت سینوس ، از علائم تا درمان ، سینوزیت یا همان عفونت سینوس چه زمانی رخ می دهد و علائم و راه های درمان آن چیست ؟ با ما همراه باشید .

عفونت سینوس

عفونت سینوس چیست؟

عفونت سینوس یا همان سینوزیت زمانی رخ می دهد که باکتری، در سینوس ها (حفره های توخالی پر از هوا که در پشت استخوان های صورت قرار دارند) رشد کرده و این حفره ها را مسدود کند. شایع ترین باکتری هایی که باعث عفونت سینوسی می شوند عبارتند از: استرپتوکوک پنومونیه، موراکسلا کاتارالیس و هموفیلوس آنفلوانزا. عفونت های سینوسی اغلب در طول سرماخوردگی و زمانی که سینوس ها توسط مخاط و چرک بینی مسدود می شوند، ایجاد می شوند.

نشانه ها و علائم عفونت های سینوسی

عفونت ویروسی معمولا علائمی مشابه علائم سرماخوردگی دارد و با آبریزش یا گرفتگی بینی، عطسه و سرفه شروع می شود. مخاط بینی در ابتدا شفاف است و سپس غلیظ و چسبنده می شود. زمانی که ورم سینوس ها افزایش یابد، منافذ سینوس ها مسدودتر می شوند و باعث درد و ناراحتی بیشتری در سر و پیشانی، بین چشم ها و پشت بینی می شود.

تشخیص عفونت های سینوسی دشوار است اما آبریزش بینی که بیش از ۱۰ تا ۱۴ روز ادامه داشته باشد و سرفه های شبانه روزی را به همراه داشته باشد، می تواند از علائم عفونت سینوسی باشد. گاهی اوقات عفونت های سینوسی به طور ناگهانی رخ داده که با گرفتگی شدید بینی، مخاط زرد و یا سبز رنگ و تب بالا همراه است. همچنین عفونت در سینوس های گونه نیز ممکن است با درد دندان اشتباه گرفته شوند. سردرد پیشانی در کودکان نیز ممکن است به دلیل عفونت های سینوسی ایجاد شده باشد. همچنین عفونت های سینوسی ممکن است به ناحیه اطراف سینوس ها مانند چشم ها، مغز و استخوان های صورت منتشر شود.

جلوگیری از عفونت های سینوسی

عفونت های سینوسی اغلب به دلیل سرماخوردگی عارض می شوند. برای کاهش عفونت و سرماخوردگی کودک خود موارد زیر را درنظر بگیرید:

با استفاده از یک بخارساز از خشک شدن هوای داخل خانه، که باعث خشک شدن غشاهای مخاطی در سینوس ها و درنتیجه افزایش عفونت می شود، جلوگیری کنید.

دود سیگار می تواند خطر ابتلای کودکان به عفونت های تنفسی را افزایش دهد.

درمان عفونت های سینوسی

اگر پوست روی سینوس های کودک دچار تورم و قرمزی شده است به پزشک مراجعه کنید تا آنتی بیوتیک تجویز کند.

استفاده از سرم شست و شو به صورت قطره بینی و یا اسپری به مرطوب شدن غشاهای مخاطی و باز شدن سینوس ها کمک می کند.

استفاده از یک بخارساز به افزایش رطوبت هوای داخل خانه کمک می کند.

استامینوفن (تیلنول کودکان) یا ایبوپروفن (ادویل کودکان) به کاهش تب و تسکین درد در کودکان کمک می کند و اگر رینیت آلرژیک (تب یونجه) علت عفونت سینوسی ست، می توان از آنتی هیستامین استفاده کرد.

 

منبع: parents.com

نظر یا دیدگاه خود را ارسال کنید !

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *