ترس از زایمان و غلبه بر آن

ترس از زایمان و غلبه بر آن ، یکی از مشکلاتی که زنان باردار با آن دست و پنجه نرم می کنند ترس از زایمان است ! در ادامه شما را با واقعیت ها و سوالاتی که ذهنتان را درگیر کرده است آشنا می کنیم .

ترس از زایمان

 

از اینکه در هنگام زایمان کنترل اعصابتان را از دست بدهید، می ترسید
می‌ترسید که قبل از زایمان کنترل خود را از دست بدهید و داد و فریاد بزنید. به یاد دارید وقتی کوچک بودید از اینکه مبادا از چیزی بترسید، می‌‌ترسیدید. این موقعیت هم کمی به همان زمان شباهت دارد.  اگر بدترین حالت را هم تصور کنیم، آنچه شاید شما را نگران کند، نگاه دیگران ( پرستار، پزشک و… ) است (اگر پدر فرزند آینده‌تان را حساب نکنیم).

نگران نباشید گروه پزشکی آنجاست که به شما اطمینان ببخشد. آن‌‌ها به دیدن زنانی با وضعیت مشابه شما و حتی بدتر نیز عادت دارند. همسرتان امکان دارد کمی از دیدن شما در این وضعیت – که در حال فریاد زدن یا فشار دادن تشک تخت هستید – شوکه و عصبی شود. چرا از او نخواهیم در این زمان کمی راه برود تا آرامشش را دوباره بدست بیاورد. اگر احساس می‌‌کنید باید جیغ بزنید، تردید نکنید؛ شما نه اولین نفر هستید که این کار را می‌‌کند و نه آخرین نفر.

از سزارین می‌‌ترسید
سزارین معایب خود را دارد: معمولا در هنگام تولد کودک، بیهوش هستیم، گاه تا یک هفته کودک در اتاقی دیگر نگهداری می‌‌شود، جای زخم و بخیه بر روی پوست باقی می‌‌ماند و… . با وجود روش‌‌های بدون درد در زایمان طبیعی همچون بی‌حسی اپیدورال، انجام دادن عمل سزارین بدور از منطق است، اما گاه پزشکتان برای حفظ سلامت شما و نوزادتان سزارین را توصیه می‌‌کند. خوشبختانه امروزه عمل سزارین نیز همانند دیگر بخش‌‌های پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و به کمک مسکن‌‌ها می‌‌توان تا حد زیادی دردهای بعد از سزارین را کاهش داد. از ترس‌‌های خود با پزشکتان صحبت کنید.

از زایمان با فورسپس می ترسید
بارها به این اندیشیده‌اید که در صورت استفاده از ابزارهای مختلف در هنگام زایمان، امکان دارد که سر فرزند آینده‌تان دراز یا بدشکل شود. در وهله اول دقت کنید که فورسپس هم خانواده کلمه فورس به معنای قدرت و نیرو نیست؛ این کلمه به معنای جلوی سر است. دوم، باید بپذیریم که تمامی نوزادان به راحتی بدنیا نمی‌آیند و کمک گرفتن از ابزار مختلف برای خارج کردن آن‌‌ها از رحم الزامی است. از طرفی پزشکان امروزه به اندازه کافی در به کار بردن و انتخاب ابزار متناسب مهارت دارند. مطمئن باشید اگر سر نوزاد شما کمی کشیده است، کاملا طبیعی است و این اندازه و شکل رحم شماست که این فرم را به سر او داده است و نه ابزار کمک کننده در زایمان.

از معلول شدن بر اثر زایمان می‌‌ترسید
گاه به این می‌‌اندیشید، بعد از زایمان بر روی صندلی چرخدار نشسته‌اید. مطمئن باشید، در بی‌حسی اپیدورال به هیچ عنوان خطر معلول شدن فرد وجود ندارد. نخاع در مرکز ستون مهره‌‌ها قرار دارد و به وسیله لایه استخوانی ضخیم محافظت می‌‌شود.  متخصص بیهوشی داروی بیهوشی را به سخت شامه یا دوراماتر  – که خارجی‌ترین لایه پوشاننده سیستم عصبی مرکزی است – تزریق می‌‌کند.

از مرده به دنیا آمدن فرزندتان می‌‌ترسید
بدنیا آوردن نوزادی مرده، یکی از شایع ترین ترس‌‌های مادران آینده است. چرا که در جایی که زنی به یک کودک زندگی می‌‌بخشد، فکر کردن به مرگ طبیعی است. درست است که مادربزرگ‌‌های ما اولین تولد تمامی فرزندانی را که به دنیا آوردند، جشن نگرفتند؛ اما در زمان ما خیلی از مسایل– از جمله علم پزشکی – تغییر کرده است. با وجود این برای اطمینان و آرامش‌تان، تعداد دفعات حرکت فرزند آینده‌تان را یادداشت کنید. دقت داشته باشید، ریتم حرکت جنین‌‌ها متفاوت است. در صورت مشاهده تغییرات ناگهانی در ریتم حرکت جنین، سریعا با پزشک‌تان تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

نظر یا دیدگاه خود را ارسال کنید !

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *